NAJCZĘSTSZE ZIMOWE URAZY KOŃCZYNY GÓRNEJ

Najczęstsze zimowe urazy kończyny górnej

Udostępnij post

Narciarstwo i jazda na snowboardzie należą do najpopularniejszych sportów zimowych. Jednak podczas uprawiania sportów zimowych może dochodzić do wypadków, a co za tym idzie urazów.

Tego rodzaju przyjemności wiążą się niestety z wypadkami, podczas których może dochodzić do urazów. Jakie są najczęstsze zimowe urazy kończyny górnej? 

Zimowe urazy — przykłady

Najpopularniejszą zimową kontuzją, z jaką można się spotkać, są niegroźne urazy tkanek miękkich wywołane upadkami. Może się jednak zdarzyć, że urazy kończyn są znacznie poważniejsze. W takich wypadkach dochodzi do złamania kości lub uszkodzenia ścięgien i więzadeł stawów. Nasi specjaliści stworzyli rozwiązanie, które pomaga osobom aktywnym fizycznie i uprawiającym sporty zimowe.

Kciuk narciarza

Kciuk narciarza jest częściowym lub (w niektórych przypadkach) całkowitym uszkodzeniem więzadła pobocznego łokciowego (UCL) w stawie śródręczno-paliczkowym (MCP). Dochodzi do niego w wyniku upadku na kciuk, który znajduje się w pozycji wyprostowanej. Tego rodzaju uraz niewielkiej struktury może się wydawać błahy na pierwszy rzut oka. W przyszłości może to jednak mieć wpływ na stabilizację kciuka i pogorszyć jakość życia pacjenta. 

Do uszkodzenia więzadła najczęściej dochodzi podczas upadku na nartach. Osoba upadająca, trzymając kijek narciarski wyprostowaną ręką, uderza kciukiem o podłoże. Wymusza to odwodzenie oraz przeprost kciuka.

Objawy

Do najczęstszych objawów kciuka narciarza zaliczamy: 

  • ból zlokalizowany u podstawy kciuka,
  • obrzęk oraz siniak kciuka, 
  • zaczerwienienie, zwiększenie ucieplenia urażonej okolicy,
  • tkliwość podczas badania palpacyjnego,
  • ból kciuka nasilający się podczas ruchu. 

Pierwsza pomoc i leczenie 

W leczeniu kciuka narciarza możemy zastosować leczenie zachowawcze lub też operacyjne. Jeśli uszkodzony fragment więzadła nie uległ przemieszczeniu, wprowadza się leczenie zachowawcze. Zaleca się unieruchomienie w ortezie na kciuk na okres od 4 do 6 tygodni. Powrót do pełnej aktywności oraz sportu jest możliwy po ok.12-14 tygodniach.

Uraz więzadła

Kolejna najczęstsza zimowa kontuzja związana z narciarstwem to uraz więzadła pobocznego łokciowego kciuka. Do podobnego urazu kończyny może dojść w grach zespołowych z użyciem piłki, np. w piłce nożnej, ręcznej czy siatkówce. Warto podkreślić, że w przypadku kciuka narciarza stosuje się przede wszystkim leczenie zachowawcze. Najpierw należy zabezpieczyć staw śródręczno-paliczkowy za pomocą stabilizatora lub ortezy (kciuk zostaje unieruchomiony w lekkim zgięciu na okres 4-6 tygodni). Aby przywrócić funkcje kciuka i wzmocnić tkanki miękkie, należy wdrożyć ćwiczenia izometryczne, ćwiczenia precyzyjne oraz nakierowane na dynamiczną stabilizację. W celu poprawy aktywności chwytnej i szczypcowej, warto wykonywać ćwiczenia z piłeczkami sensorycznymi, które dostarczają dodatkowych bodźców

Złamanie kości łódeczkowatej 

Znacznie rzadziej spotykanym urazem narciarskim jest złamanie kości łódeczkowatej nadgarstka z dodatkowym uszkodzeniem aparatu więzadłowego nadgarstka.  W wielu przypadkach pacjenci lekceważą urazy kości łódeczkowatej z powodu braku wyraźnych dolegliwości bólowych oraz ograniczenia czynności funkcjonalnej ręki. W celu wykonania pełnej diagnostyki wykonywane jest zdjęcie RTG oraz Tomografia Komputerowa. Częstym powikłaniem leczenia tego typu urazu jest powstanie stawu rzekomego (utrwalony brak zrostu kości), co skutkuje niestabilnością nadgarstka oraz przyspieszeniem procesu choroby zwyrodnieniowej nadgarstka.  

Urazy zimą — jak zapobiegać

Ostrożna jazda na nartach czy snowboardzie wydaje się przepisem na brak urazów. Nie zawsze jest to jednak takie proste. Tym bardziej że wypadki na stokach często nie zależą od nas samych. Podstawą rozpoznania kciuka narciarza jest odpowiednia diagnostyka. Zwykle lekarz wykonuje zdjęcie RTG, aby wykluczyć ewentualne złamanie oraz badanie ultrasonograficzne (USG), które jest pomocne w ocenie stanu więzadeł. Jak zmniejszyć ból? Warto okładać obrzęknięte i obolałe miejsce lodem (łagodzi obrzęk, dolegliwości bólowe i wybroczyny) i stosować miejscowe leki w postaci maści lub plastrów o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym

A co w przypadku, gdy nastąpi uraz i konieczna jest rehabilitacja? Pamiętajcie, że nasi specjaliści stworzyli doskonały zamiennik gipsu. Orteza Mediprintic jest lekka i wytrzymała, a co najważniejsze, idealnie dopasowana do ręki pacjenta. To umożliwia wygodne funkcjonowanie w okresie leczenia.

Sprawdź inne posty

Dla pacjentów

ZŁAMANA RĘKA – CZY TYLKO GIPS?!

Czy na codzień podróżujecie do pracy dorożką? A może wczorajszego wieczoru, czytaliście nowy kryminał Remigiusza Mroza przy przyjemnej poświacie lampy naftowej? Z pewnością jednak z

Dla pacjentów

NIE TYLKO ZŁAMANIA

Coraz większą grupę Pacjentów korzystających z ortez ORT Light oraz NEURO Light stanowią Pacjenci ze schorzeniami neurologicznymi. SPASTYCZNOŚĆ – bo z nią walczymy – to

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszym projekcie?

Skontaktuj się z nami!

Skip to content