Skręcenie, zwichnięcie, złamanie — jak w łatwy sposób różnicować rodzaje urazów ?

Skręcenie, zwichnięcie, złamanie — jak w łatwy sposób różnicować doznane rodzaje urazów kości? 

Udostępnij post

W jaki sposób możemy zróżnicować, czy mamy do czynienia ze złamaniem, skręceniem czy też zwichnięciem? Jakie są charakterystyczne objawy tych urazów? Postaramy się w jak najprostszy sposób przedstawić charakterystyczne różnice, które pozwolą rozpoznać poszczególne rodzaje urazów.

Czym jest skręcenie stawu? W jaki sposób możemy je rozpoznać? 

Skręcenia to urazy dotyczące struktur wchodzących w skład stawu, których powierzchnia uległa przesunięciu względem siebie zbyt daleko, ale sam staw nie uległ uszkodzeniu. Tkanki budujące staw są ponaciągane i bolesne, ale nie uległy przemieszczeniu. Skręcenie dotyczy chrząstki, więzadeł oraz torebek stawowych. Najmocniej narażonymi stawami, które mogą doznać tego typu urazu, są stawy skokowe, kolanowe oraz nadgarstkowe.  

Jakie objawy towarzyszą skręceniu stawu? 

Pierwsze charakterystyczne objawy to pojawienie się opuchlizny, bolesność w okolicy stawu oraz zasinienie. Należy pamiętać, że w skręceniu nie występuje ograniczenie ruchomości, co jest charakterystyczne dla zwichnięcia stawu. Uraz tego typu wymaga wizyty u lekarza oraz wykonania zdjęcia RTG. Należy także dokonać oceny stanu tkanek miękkich, wykonując badanie USG, czy też badanie rezonansem magnetycznym. 

Skręcenie stawu – stopień urazu 

Możemy wyróżnić 3 stopnie uszkodzenia: 

 • lekkie skręcenie — charakteryzuje się niewielkim krwiakiem oraz obrzękiem w okolicy stawu. Czynność fizjologiczna stawu zostaje uszkodzona w niewielkim stopniu.
 • średnie skręcenie — wykazuje podobne objawy, jakie możemy zaobserwować przy lekkim stopniu skręcenia, są one jednak bardziej nasilone. Może występować lekka niestabilność. 
 • silne skręcenie — pacjent zgłasza silny ból, narastający obrzęk oraz znaczną niestabilność stawu. 

Czym jest zwichnięcie? 

Zwichnięcie uznajemy za dużo poważniejszy uraz od skręcenia. Jest to całkowita utrata kontaktu powierzchni stawowych. Powierzchnie stawowe mogą ulec samoczynnej repozycji – w takim przypadku zazwyczaj osoba poszkodowana nie odczuwa aż tak mocnych objawów bólowych.

Zwichnięcie stawu charakteryzuje się ogromnym bólem. Objawy bólowe są na tyle mocne, że uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Dochodzi do całkowitej deformacji stawu, co sprawia, że staw przyjmuje nietypowy dla siebie wygląd. W takich sytuacjach dochodzi do szybkiego i masywnego pojawienia się obrzęku stawu.

Pacjent wymaga pilnej konsultacji lekarskiej. Jeśli staw nie zostanie w odpowiedni sposób nastawiony, poszkodowany nie będzie mógł wykonywać fizjologicznych ruchów i uprawiać sportu. Aktywność fizyczna będzie utrudniona. Każda próba ruchu przez pacjenta będzie wiązała się z ogromnym bólem.  

Zwichnięcie jest stanem zagrożenia zdrowia dla pacjenta. Im dłuższy czas repozycji powierzchni stawowych, tym większe ryzyko zaburzeń unaczynienia. Jest to poważny stan, w którym pacjent natychmiast powinien zasięgnąć pomocy lekarskiej. Typowym objawem dla zwichnięcia stawu jest ogromny ból związany z utratą łączności powierzchni stawowych. Kolejnym charakterystycznym elementem jest masywny obrzęk oraz zniekształcenie obrysu stawu. Objawy te uniemożliwiają wykonywanie swobodnych ruchów w obrębie stawu. 

Zwichnięcie to stan niebezpieczny dla zdrowia pacjenta. Im dłużej trwa, tym większa szansa na to, że któryś z elementów będzie mocno niedokrwiony. Uraz ten jest na tyle poważny, że pacjent nawet nie powinien zastanawiać się, czy musi korzystać z pomocy lekarskiej. 

Zwichnięcie: 

 • utrata łączności powierzchni stawowych; 
 • silny ból; 
 • duży obrzęk; 
 • zniekształcenie obrysu stawu; 
 • uniemożliwia ruch stawu;
 • wymaga szybkiej konsultacji medycznej. 

Czym charakteryzuje się złamanie? 

Złamanie to uszkodzenie struktury kości. Pacjenci ze złamaniem najczęściej zgłaszają silny ból, który ulega nasileniu przy wykonywaniu aktywnych oraz biernych ruchów kończyną. Często możemy zauważyć narastający obrzęk, a kończyna może ulec zniekształceniu i nienaturalnemu ułożeniu. Dodatkowe objawy, które mogą się pojawić, to krwawy wylew oraz zasinienie. 

Wyróżniamy następujące typy złamania: 

 • złamanie otwarte – kość przerywa ciągłość skóry pacjenta. Przy tym typie złamania może pojawić się krwawienie,
 • złamanie zamknięte – skóra i tkanki są nienaruszone. Uszkodzeniu uległa tylko struktura kości.

 Wyróżnić możemy również złamanie proste, z przemieszczeniem, stawowe, pozastawowe itp. 

Bardzo ważne jest, aby po wypadku unieruchomić kończynę, która uległa urazowi. Jeśli mamy do czynienia z sytuacją, w której złamaniu uległ trzon kości, to należy unieruchomić dwa sąsiadujące z nią stawy. W przypadku, gdy chodzi o okolice stawu, unieruchamiamy dwie sąsiadujące z nią kości. Autorski zestaw Mediprintic w szybki i komfortowy sposób pozwala leczyć urazy przedramienia. Orteza 3D jest lekka i wytrzymała, a także idealnie dopasowana do budowy pacjenta, dzięki czemu umożliwia normalne funkcjonowanie w okresie leczenia.

Sprawdź inne posty

Dla pacjentów

ZŁAMANA RĘKA – CZY TYLKO GIPS?!

Czy na codzień podróżujecie do pracy dorożką? A może wczorajszego wieczoru, czytaliście nowy kryminał Remigiusza Mroza przy przyjemnej poświacie lampy naftowej? Z pewnością jednak z

Dla pacjentów

NIE TYLKO ZŁAMANIA

Coraz większą grupę Pacjentów korzystających z ortez ORT Light oraz NEURO Light stanowią Pacjenci ze schorzeniami neurologicznymi. SPASTYCZNOŚĆ – bo z nią walczymy – to

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszym projekcie?

Skontaktuj się z nami!

Skip to content