Druk 3D w medycynie
Technologia druku 3D wydaje się czymś nowym, niemniej ma już 30 lat. Stworzenie drukarki komputerowej w 1976 roku stało się początkiem rozwoju druku, najpierw 2D, ale tylko kwestią czasu była adaptacja tej technologii do druku przestrzennego. Za ojca druku 3D uważa się Charlesa Hulla, który w 1984 roku opatentował swój pierwszy model drukarki 3D. Jego pierwsza drukarka była w stanie wydrukować proste modele trójwymiarowe z plastiku. Od tego czasu druk 3D ewoluował i zyskał na popularności, a jego zastosowanie sięga dziś daleko poza przemysł. Drukarki 3D są obecnie wykorzystywane w wielu różnych dziedzinach, od medycyny po inżynierię.

2006 rok to lawinowy rozwój druku 3D. Dziś trudno szukać branży, w której nie ma zastosowania. W 2008 roku drukowanie przestrzenne osiągnęło jeszcze większą popularność w mediach, znalazło bowiem zastosowanie również w medycynie. Właśnie w 2008 roku wyprodukowano pierwszą protezę 3D. Model zawierał wszystkie części kończyny biologicznej, łącznie z elementami ruchomymi. Nastąpił więc przełom – w połączeniu ze skanowaniem 3D, protezy i ortezy medyczne stają się bardziej dopasowane, szybkie do uzyskania i tańsze, a proces modelowania jest bezpieczniejszy. Jednak rozwój i potencjał nie słabnie, a technologia i pomysłowość naukowców nie znają granic. Lekarze z Wielkiej Brytanii drukują uszy dla chorych dzieci z Bombaju i Indii. Z kolei w USA doszło do przełomowej operacji 2-tygodniowego dziecka, podczas której wykorzystano drukowane serce, a nerki drukowane w 3D działają bez zarzutu. Każdego dnia przełamywane są kolejne bariery – w listopadzie 2022 roku wykonano pierwszą w historii protezę oka, w całości wytworzoną w technologii druku 3D.
Najważniejsze zalety stosowania druku 3D w medycynie:
- zmniejszenie kosztów produkcji,
- bardzo dobra jakość wykonania,
- szybki czas produkcji,
- możliwość dopasowania do indywidualnych potrzeb.

Druk 3D w medycynie ma ogromny potencjał. W porównaniu do tradycyjnych metod produkcji jest dużo tańszy, szybszy i pozwala na lepsze dopasowanie do potrzeb pacjenta. Zespół inżynierów Mediprintic przyczynił się do ewolucji tej dziedziny, tworząc innowacyjną ortezę 3D idealnie dopasowaną do ręki pacjenta. Zestaw Mediprintic pozwala zwiększyć komfort leczenia, zmniejszyć jego koszt, a jednocześnie przyspiesza proces rehabilitacji.
